Warning: Illegal string offset 'media_type' in /home/patchwo2/domains/patchworkhostel.pl/public_html/wp-content/plugins/post-custom-templates-lite/include/classes/otw_pctl_dispatcher.class.php on line 152

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/patchwo2/domains/patchworkhostel.pl/public_html/wp-content/plugins/post-custom-templates-lite/include/classes/otw_pctl_dispatcher.class.php on line 152
Hotel, motel, hostel – czym się różnią? | | Patchwork Hostel - Warszawa centrum

Hotel, motel, hostel – czym się różnią?

Hotel, motel, hostel – czym się różnia (1)

Urlop daleko od domu, podróż służbowa albo nieprzewidziane komplikacje (np. odwołanie lotu) – co w takiej sytuacji musi zrobić człowiek, który w danym miejscu nie ma żadnej rodziny, a noc spędzona na dworcu nie jest obiecującą perspektywą? To jasne – skorzysta z usług hotelarskich. Pomniejsze, rodzinne wręcz działalności kontra ogromne sieci działające na całym świecie, hotele, motele, hostele… Można się pogubić. Co wybrać? Czym się różnią? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zasadnicze różnice 

Klasyfikację obiektów oferujących usługi noclegowe determinują szczegółowe przepisy prawne. Według nich, żeby hotel mógł nosić miano hotelu, musi posiadać co najmniej 10 pokojów (w przeważającej większości są to pokoje jednoosobowe albo dwuosobowe), ponadto musi zapewnić gościom szereg innych usług i wygód. Hotele są oceniane na podstawie swojej oferty gwiazdkami, tak więc mamy znany podział — od jednej (niski standard) do pięciu (najwyższy standard). Kolejnym rodzajem obiektów noclegowych są hostele. W tym przypadku sprawa jest prosta, a charakter usług ma znacznie niższy standard w stosunku do tych oferowanych w hotelach. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że pokoje mogą być przeznaczone dla większej liczby osób, dopuszczalne są nawet łóżka piętrowe, a łazienki i kuchnie najczęściej są wspólne dla wszystkich gości. W parze z obniżeniem jakości idzie oczywiście stosowny spadek ceny, co może mieć niebagatelne znaczenie przy wyborze. Podobne są motele, ale ich oferta jest kierowana do innej grupy docelowej. Nie bez powodu budowane są w pobliżu ruchliwych dróg i stacji paliw, bo główną klientelą są podróżujący okolicznymi drogami. Motele muszą posiadać minimum 10 pokojów, a także oferować swoim gościom posiłki. Koszty są porównywalne do tych z tanimi hotelami.

Co w takim razie mam wybrać?

Pierwszym warunkiem są zapewne względy finansowe. Jeżeli zależy nam na spędzeniu tanio jednej nocy, to warto rozważyć wybór hostelu albo hotelu o niższym standardzie. W przypadku pobytów dłuższych, a zwłaszcza za granicą w trakcie urlopu, oszczędności mogą być tylko pozorne. Wiele hotelów z wyższą ilością gwiazdek oferuje doskonałe zaplecze turystyczne w postaci posiłków, rozrywek dla dzieci i dorosłych. Ważne jest przecież, żeby z urlopu przywieźć jak najlepsze wspomnienia – kiepski, zaniedbany hotel może to utrudnić.

Dla amatorów taniego podróżowania po Polsce najlepsze będą hostele. Szukasz czegoś konkretnego? Może hostel w Warszawie? W stolicy funkcjonuje mnóstwo obiektów tego typu – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, porównać ceny i zarezerwować pokój!

Powrót →